BEYAZ YAKALILARIN TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI

21/03/2017  |  ÖMER EMRE TEMİZ

white collar

 

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok kişinin tüketim alışkanlıkları ve zamanlarını geçirmek için kullandıkları mecralar farklılaştı. Değişen alışkanlıkları göz önüne alan markalar da tüketicilerine doğru kanallardan ulaşabilmek için hedef kitlesi tarafından yoğun olarak kullanılan mecralara uygun iletişim stratejileri geliştirmelidirler.

Digitalage dergisinin şubat sayısında, Zenna Kurumsal Marka Yönetimi Araştırmaları ve Danışmanlık Şirketi tarafından, beyaz yakalılara yönelik tüketici davranışlarını inceleyen bir araştırma yayınlandı.

Araştırmaya göre beyaz yakalı tüketiciler etrafındaki insanların büyük çoğunluğunun mutsuz olduğunu gördüğü, evde daha fazla zaman geçirdiği ve teknolojinin hayatına olumlu şeyler kattığını düşündükleri ortaya çıktı.

 

Veri2

 

Araştırmanın devamında beyaz yakalılar hayatta en çok internette gezinmekten zevk aldıklarını bunu en yakın takip eden zevklerinin müzik dinlemek ve arkadaşları ile muhabbet etmek olduklarını belirttiler.

 

Veri1

 

Beyaz yakalılar büyük oranda internet erişimine ulaştıkları mobil cihazlarına en çok gün içerisinde çalışırken bakıyorlar. Hepimizin pek çok kez karşılaştığı sahne olan cafe, restoran vb. mekanlarda buluşmuş arkadaş gruplarının birbirleri ile konuşurken sürekli mobil cihazlarını kontrol etmeleri neredeyse sıradan hale geldi. Her üç kişiden biri ise akıllı telefonu olmadan yaşayamayacağını düşünen bu grupta birbiri ile sohbet ederken internet ve sosyal medya mecraları, konuşulan konuların başında geliyor.

 

Beyaz yakalılar nasıl eğlenir?

Beyaz yakaların sosyal medya mecralarında en çok Facebook ardından Instagram’ı kullandıkları gözükmektedir. Mobilde nasıl eğlenildiği sorusu yöneltildiğinde ise en çok Youtube üzerinde zaman geçirildiği ortaya çıktı.

 


Veri4_2

Veri4_1

 

Tüm bu veriler incelendiğinde beyaz yakalı tüketiciler online alışveriş, araştırma yapma, arkadaşlarının neler yaptığı merak etme ve kendilerini eğlendirmek için internette geçirmiş olduğu zaman her geçen gün artıyor. Bu hedef kitleye ulaşmak isteyen markalarda, kendileri için en büyük eğlence aracını internet olarak gören kitle için, özellikle ziyaret edilen hit siteleri ve sosyal medya mecralarını hedef alan iletişim stratejileri ve kurgular oluşturacak markalar rakiplerine göre birkaç adım öne geçmiş olacaklardır.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

« Back to blog